Thursday, January 29, 2015

Yazılım Test Araçları

Yıllar içerisinde kullandığım test araçlarını burada liste haline getirdim. Bunun dışında test mühendisliği kariyeriniz boyunca gelişiminize faydası olabilecek konferans / toplulukların videolarını da fırsat buldukça ekliyorum.

Fonksiyonel Test Araçları:
Selenium - Web temelli ürünlerin fonksiyonel testlerinin otomasyona alımında kullanılabilecek bir araç. Üç adet bileşeni var; IDE, WebDriver, Grid.
IDE bir Firefox eklentisi. Kaydet-Oynat mantığında çalışan bir uygulama. Bazı basit testleri bu IDE'yi kullanarak yapabilirsiniz. Fakat detaylı iş akışları, kontroller, tekrarlar, vs. gerektiren testleri yazmak için WebDriver ile kod yazmanız gerekmektedir. IDE'nin faydası, bir testi kaydedip sonrasında bunu WebDriver kodu olarak dışarı aktarabilmektir. Kod yazım zamanını oldukça kısaltıyor. WebDriver'ın kullandığı betik dilinin adı Selenese, öğrenmesi çok zor değil, Java'ya benziyor. Programlama dillerine aşina iseniz, hızlıca öğrenebilirsiniz. Grid ise yazılan testlerin pek çok farklı internet gezgininde (Chrome, Firefox, Safari, IE, ...) çalıştırılmasını sağlamaktır.

Ranorex - Bu ürün görece yeni bir araç. Kaydet-Oynat mantığında çalışıyor, fakat RanoreXPath özelliği ile kaydedilen testler daha etkin bir hale getirilebiliyor. Şurada kısa bir incelemesini yapmıştım. Benim hoşuma gitti açıkçası bu ürün.

IBM Rational Functional Tester - Bu ürünü birkaç senedir kullanmadım. Temelde bu da Ranorex gibi bir ürün. Geniş bir protokol desteği var. Dezavantajı pahalı olması.

SoapUI - Web servislerinin testleri için vazgeçilmez bir araç. Pro versiyonunda ekstradan kolaylıklar da sağlanmış, manuel yapılan işlemleri kolaylaştırmışlar. Ama ücretsiz versiyonu da işinizi fazlasıyla görecektir. Bir de kardeş ürünü var LoadUI, web servislerine yük testi yapmak için kullanılıyor.

Performans Test Araçları:
Jmeter - Apache firmasının geliştirdiği vazgeçilmez bir araç. İlk başlarda alışmanız biraz zaman alabilir ancak oldukça güçlü ve ücretli ürünlerden aşağı kalır bir yanı yok. Eklentiler ile raporlama yetenekleri de oldukça geliştirildi.

OpenSTA - Web ürünlerinin performans testlerinde kullanılır. Birkaç senedir güncellenmiyor, o yüzden artık bu ürünü tavsiye edemem.

Güvenlik Test Araçları:
OWASP ZAP - Open Web Application Security Project Zed Attack Proxy. 
Wireshark
FindBugs

Sharkfest:
http://www.youtube.com/results?search_query=sharkfest

Riverbed Channel: 
http://www.youtube.com/user/RiverbedTechnology/videos

Hackathon:
http://www.youtube.com/results?search_query=hackathon


No comments: