Friday, December 6, 2013

Yazılım Testi'nde Kendimi Geliştirmek İstiyorum, Önerileriniz Nedir?

SoruYazılım testine ilgi duyuyorum ve bu mesleği seçerek yolumda ilerlemeye çalışıyorum. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim şuan software test specialist olarak çalışıyorum. Kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Test türlerinide açıkladığınız bir dökümanınız varmı gerçi wikiden falan inceledim...
Test türlerini bir ağaç gibi oluşturmak istersem neler dikkat etmem gerekir örneğin fonsiyonel ve fonksiyonel olmayan testleri sınıflandırmak iki başlık altında toparlamak istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Yol gösterebilir misiniz?

Cevap
Benim test türlerini açıkladığım bir doküman yok.
Şurada bir kaç yazı paylaşmıştım bir boş zamanımda, aşağıdan yukarıya doğru okursan daha faydalı olur:  http://serdartorun.blogspot.com/search/label/Yaz%C4%B1l%C4%B1m%20Testi

Test türlerini bir ağaç gibi oluşturmak istiyorsan, ayırmak zorunda değilsin aslında ama, evet, çok üst seviyede fonksiyonel ve fonksiyonel olmayan diye iki ana dala ayırabilirsin.

Fonksiyonel, bir fonksiyonun / yeteneğin istendiği gibi çalışıp çalışmadığını doğrulamaktır. Bu birim seviyesinde de olabilir, sistem seviyesinde de. 

Fonksiyonel olmayanlar ise, bir sistemin kalitesi ile ilgilidir. Sistem çalışıyordur, kendisinden istenenler yapıyordur, ama 5 saat aralıksız çalıştığında memory leak oluyordur veya sistem yavaşlıyordur. sonuçta sistem çalışıyor, ama kaliteli mi? değil.
Veya sistem windows üzerinde çalışıyor ama bu sistemi linux üzerine taşımak istesem bir sürü masraf çıkıyordur.
Veya sistem aldım, kaynak kodu da bende, aradan 3 sene geçti, bir başka firmaya mevcut sistem üzerinde bir kaç ekleme yaptıracağım, "maintainable" değilse yeni firma tırmalar durur, gibi. Bunlar hep sistemin kalitesini artıran özellikler.

Bence ilk önce şöyle yap.
Fonksiyonel testlerin listesini çıkar internetten.
ISTQB, SQA Forum, Wikipedia, vesaire yerlerde var bunlar.
Bir de Test Glossary bul (istqb glossary of testing terms, gibi); bir kaç farklı kaynaktan bulup derlemen en iyisi. Uzun bir liste olacak bu.

Sonra fonksiyonel olmayanlara geçersin, ki o çok daha uzun olacak.

Şu standartlara bakman faydalı olur:
IEEE-STD-1012-2004-Standard for Software Verification and Validation
IEEE-STD-1044-2009-Standard Classification for Software Anomalies
IEEE-STD-829-2008-Standard_for_Software_and_System_Test_Documentation
ISO-STD-12207-2008_Software_life_cycle_processes
Mil-Std-498 ve ekleri (DID diye geçer).

Ayrıca fonksiyonel olmayan testler için bu "-ibility" ile biten kalite karakteristiklerinin tanımı için ISO-IEC-FDIS-25010_(E) standartına bakmalısın.

Böylelikle kendi dokümanını kendin hazırlamış olursun, bir taraftan da elinde standartlar birikmeye başlar. Mutlaka ama mutlaka standartlarda yazanlara öncelik ver, internette pek doğru olmayan / yanıltıcı bilgiler de oluyor.

Özetle şunlar elinde birikmiş olacak:
Test Türlerinin İsimleri,
Açıklamaları,
Kalite Karakteristiklerinin İsimleri,
Açıklamaları,
Test Sözlüğü,
IEEE Test Standartları,
ISTQB Syllabus
Mil-Std-498 Standartı

No comments: