Sunday, May 12, 2013

Çevrimiçi Ticaret Türleri


Günümüzde internetten para kazanma oldukça popüler. Elektronik ortamda iş kurma göreceli olarak çok kolay ve başlangıç maliyetleri geleneksel iş kurma yöntemlerine göre oldukça düşük. Pek çok internet işi bir veya birkaç kişi tarafından başlatılabilir ve idame edilebilir. Çevrimiçi işleri evden de yapabilirsiniz.

E-Ticaret

  • E-ticaret temel olarak çevrimiçi bir site üzerinden ürünlerin satışıdır. Türkiye'de gittigidiyor.com,sahibinden.com gibi siteler e-ticarete başlamak isteyenler için popüler birer mekan olmuşlardır. Ürünlerin gösterimi için gereken altyapı -örneğin bir ürün kataloğu - ve satın alma işlemlerinin yönetimi - bir alışveriş sepeti ve kredi kartı yeteneği - hali hazırda sunulmaktadır, ki bu hazır teknolojiler yeni başlayanların işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Başarılı pek çok e-ticaret uzmanı niş bir ürüne odaklanmayı tercih ederler, örneğin sabunlar veya antika oyuncaklar gibi. Satın alınan ürünleri kendileri elden teslim edebildikleri gibi kargo firmaları ile de ulaştırabilmektedirler. E-ticaret sitelerinin maliyetleri cadde üzeri mağazalara göre çok daha azdır. Ayrıca 24-saat açık olabilmeleri ve konuma bağlı kalmadan tüm dünyadan müşteri çekebilme potansiyelleri, e-ticaret sitelerini potansiyel olarak çok kârlı birer işyeri haline getirmektedir.

Adsense

  • Google'ın Adsense programı kişisel web siteniz veya blogunuzdaki bir alanı reklam gösterimi amacıyla satarak para kazanmanızı sağlayan bir programdır. Bu program vasıtasıyla sadece sitenizdeki içeriğe uygun reklamlar gösterilmektedir. Programı sitenize eklemek ve kullanmak ücretsizdir.  Sitenizi ziyaret edenler reklamlara tıkladığında siz para kazanırsınız. Kazanacağınız paranın miktarı sitenize gelen reklamlara tıklayan ziyaretçilerle orantılıdır. Bu sebeple pek çok site sahibi arama motoru optimizasyonu (SEO) teknikleri ile Google, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda görünebilmek için arama motorlarında sıklıkla aranan kelimeleri sitelerine ekleyerek daha fazla ziyaretçi çekmeye ve dolayısıyla daha çok gelir elde etmeye çalışmaktadırlar.

Bağıl Satış Modeli

  • Bağıl-satış türü pazarlama bir internet sitesi sahibi ile bir çevrimiçi tüccar arasındaki gelir-paylaşımı modelidir. Site sahibi, tüccarın ürünlerini kendi sitesinde reklam kutusu şeklinde gösterir ve site ziyaretçileri bu reklamlara tıkladığında tüccarın çevrimiçi satış yaptığı siteye yönlendirilirler. Ziyaretçi tüccardan alışveriş yaptığında, bu alışverişten elde edilen gelirin bir bölümü kullanıcıyı yönlendiren siteye ödenir. Bu model, site sahiplerinin doğrudan çok fazla efor harcamadan para kazanabildikleri bir yöntemdir. Ancak, bu modelde başarılı olabilmek için hem tüccar hem de bağıl-satış sitesi (gerek birbirleri hakkında, gerekse de kullanıcıları siteye çekecek içeriğin oluşturulması konusunda) detaylı araştırmalar yapmak durumundadırlar.

Alan Adı Alım Satımı

  • Bu yöntem alan adlarının alım-satımı ile ilgilidir. Alan adı, bir internet sitesinin ismidir; örneğin, www.google.com bir alan adıdır. Bu iş modeli, alan adlarının ucuz fiyata alınması, değerini artıracak içerik ile doldurulması ve ziyaretçi sayısının artırılması yaklaşımıdır. Bu tarz bir Alım-Satımla uğraşanların internet sitesinin tasarımını yapacak ve içeriğini oluşturacak profesyonellerle çalışmaları sitenin daha kısa zamanda kıymetlenmesini sağlayacaktır. Arama Motoru Optimizasyonu da sitenin değerini (dolayısıyla alan adının değerini) yükselteceğinden, uygulanması önemli bir konudur. Alan adının değerlenmesi için uzun bir zaman gerekebilir, ancak bu modeli başarılı olarak uygulayanlar yüksek kârlar elde edebilirler. 

Blog Yazımı

  • Blog yazanlar, kendi bloglarında yeni blog mesajları yazarak (veya öncekileri güncelleyerek) para kazanırlar. Konular yemek pişirmekten tutun, teknik bir alanda bilgilerini paylaşmaya kadar geniş bir yelpazede olabilir. Blog sahipleri, sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde ederler. Pek çok blogcu Google Adsense uygulamasını kullanırlar; bunun dışında pek çok başka reklam ağı şirketi de vardır. Diğer bazı blogcular ise sitelerinden bağıl-satış modeli ile gelir elde ederler. Diğer internet gelir modellerinde olduğu gibi, blogcunun sitesi ne kadar yüksek trafik çekiyorsa gelirinin de o kadar çok artma ihtimali vardır.

No comments: